Toyota Corolla Luxury Edition
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | 68 800 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 97 kW 1ZR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | Kuni September 2026 | ||||||
| VIN | NMTBE3JE80R223212 | ||||||
| Reg. nr. | 160BVZ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Front Cross Traffic Alert
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start: from the app
- Remote start: with remote, from the app
- Automatic parking function
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking
- Rear window defroster
Multimedia
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 97 kW |
| City fuel cons.: | 7.8 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 142 g/km |
| Maximum speed: | 190 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4620 mm |
| Width: | 1775 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1385 kg |
| Technical max. mass: | 1775 kg |
| Load bearing capacity: | 390 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Toyota Corolla Luxury Edition
Müüa Toyota Corolla Luxury Edition.Auto on väga heas seisukorras ja väikese läbisõiduga (68 630 km). Sõidukil on esinduse hoolduseajalugu ning kasutuses olnud pigem tagasihoidlikult.
Lisavarustusena on paigaldatud Pandora Light Pro turva- ja kaugkäivitussüsteem. Süsteem võimaldab lisaks auto käivitamisele jälgida reaalajas mootori temperatuuri, akupinget ja kütusetaset.
Autos on olemas Apple CarPlay ja Android Auto tugi, mis teeb igapäevase kasutamise mugavaks ja kaasaegseks.
Kaasa tulevad korralikud naastrehvid (sõidetud 2 talve) ning suverehvid.
Auto on mugav, ökonoomne ja valmis koheseks kasutamiseks – ei vaja lisainvesteeringuid.
Uue omaniku kanda jääb registreerimistasu. Esimese poolaasta automaks on juba tasutud.
Motor vehicle tax
Annual tax: 182 €
Registration fee: 637 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.