Volvo V50 D5 Summum Dynaudio
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2010 · Germany | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 132 kW D5244T8 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1MW7759A2565528 | ||||||
| Reg. nr. | 137TTM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Seller: Nikolay
narva, Estonia
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- Rear seat reminder system
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Sliding trunk floor
- Rain sensor
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Center console
- Nahkpolster
- Half leather upholstery
Multimedia
- Car phone
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2400 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 184 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4522 mm |
| Width: | 1770 mm |
| Height: | 1457 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1617 kg |
| Technical max. mass: | 2020 kg |
| Load bearing capacity: | 403 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 87 €
Registration fee: 473 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.