Hyundai i40
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 208 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 99 kW G4FD | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | KMHLB81AADU075808 | ||||||
| Reg. nr. | 361BLH | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Electronic Parking Brake
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Seat heaters: front
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: aux input
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Trip computer
- Liisasoendus Callix.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1591 cm³ |
| Power: | 99 kW |
| City fuel cons.: | 7.6 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 65 l |
| CO₂ emission: | 140 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4770 mm |
| Width: | 1815 mm |
| Height: | 1470 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1507 kg |
| Technical max. mass: | 2030 kg |
| Load bearing capacity: | 523 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2770 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto on alates ostupäevast olnud ühe pere kasutuses pereautona.Autol esineb mõningaid kosmeetilisi puudusi, kuid tehniliselt on see korras ning läbib tehnoülevaatuse iseseisvalt.
Kaasa tuleb komplekt talverehve metallvelgedel.
Omanikuvahetuse (ümberregistreerimise) tasu on 443 €
Aastamaks on 126 €
Motor vehicle tax
Annual tax: 127 €
Registration fee: 399 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.