Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2013 · Estonia | ||||||
| Mileage | 384 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW CKF | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJJ9NEXE0111981 | ||||||
| Reg. nr. | 192BKZ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Traction Control System
Comfort
- Electrically heated windshield
- 220V power outlet: rear
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Seat heaters: front
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Reading lights
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Cup holders
Multimedia
- Navigation system
- CD player
Lights
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.4 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 119 g/km |
| Maximum speed: | 213 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4659 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1367 kg |
| Technical max. mass: | 1937 kg |
| Load bearing capacity: | 570 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2668 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Skoda Octavia 2.0 110kw TDI ÜV 04.27
Vägagi aus ja heas sõidukorras Skoda Octavia, mis ootab endale nüüd järgmist omanikku.320k peal SKF mootoririhma komplekti vahetus. 03.2022a
375k peal Hooratas, eelsüüteküünlad vahetatud
05.05.2026 läbitud muretult ülevaatus. Ainsaks veaks, mis sai kirja, on xenon esitulede korrigeerimise mitte nii kiire liikumine auto käima panemise hetkel. Sellest lööb ka veateate armatuuri.
Veermik on vaikne ja konkreetne. Mootor on piisavalt jõuline, et ei jää ka maanteel hätta, Käigud lülituvad tõrgeteta. Kütusekulu on olnud alati mõnusalt madal.
Auto pole kindlasti enam uus ja sellest räägivad kerel esinevad roostealged. Lisaks on hakanud just tagurdamisel mingi klots naljakalt vilistama.
Võtmeid on kaks.
Kõik esmavajalik on autol varustuse näol olemas.
Auto sai ostetud 2022 aastal esimeselt omanikult.
Kuigi maanteeamet näitab, nagu omanikuvahetusi oleks olnud rohkem, siis paraku tõestada ma seda teile ei saa. Kasutas ta sõidukit peaasjalikult erinevate linnade vahel liikumiseks. 2024 toimunud omanikuvahetus oli formaalsuse tõttu ja vahetult enne automaksu tulekut.
Autot saab näha Tallinnas.
Motor vehicle tax
Annual tax: 78 €
Registration fee: 287 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.