Mercedes-Benz SL 500
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.1997 · United States | ||||||
| Mileage | 253 000 km | ||||||
| Body type | Convertible, roadster, 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 5.0, 235 kW M119 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDBFA67F5VF147986 | ||||||
| Reg. nr. | 60NLS | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet: 1 tk
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Outside temperature display
- Central locking
Interior
- Floor mats: rubber
- Nahkpolster: beige
Multimedia
- Stereo: bose w, original
- Speakers: 6 tk
- Subwoofer
- CD player: speaker box
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Katuse mehhanism töötas eelmisel sügisel, kevadel enam ei toimi nupust, põleb punane hoiatus. Mehhanismi eesmised silindrid on vahetatud need lekkisid varasemalt. Siit-sealt vajab nokitsemist ja osade vahetust nagu ikka vanuritega. 2 katust, Hard + soft top, soft top on täiesti terve ilma vigastusteta.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 5.0 l |
| Cubic capacity: | 4973 cm³ |
| Power: | 235 kW |
| CO₂ emission: | 358 g/km |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4499 mm |
| Width: | 1815 mm |
| Height: | 1333 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1997 kg |
| Technical max. mass: | 2140 kg |
| Load bearing capacity: | 143 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2515 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 660 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.