Jeep Grand Cherokee Summit
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2016 · Italy | ||||||
| Mileage | 194 563 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 184 kW 63D | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1C4RJFJM4FC884380 | ||||||
| Reg. nr. | 332KSN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2028 | ||||||
Seller: Argo
Tallinn, Estonia
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 184 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 198 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4875 mm |
| Width: | 1943 mm |
| Height: | 1792 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2403 kg |
| Technical max. mass: | 2949 kg |
| Load bearing capacity: | 546 kg |
| Max braked trailer weight: | 2949 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2915 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Heas korras.
Just tehtud ülevaatus. Hooldus tehtud 2tuhat km tagasi.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 529 €
Registration fee: 1534 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Jeep Grand Cherokee
2016, 196 000 km
15 000 €
177 €/month
Jeep Grand Cherokee
2016, 165 800 km
19 899 €
236 €/month
Volvo XC70
2015, 234 000 km
15 800 €
186 €/month
Volvo XC60
2014, 133 000 km
15 899 €
193 €/month
Audi A6 Allroad
2018, 222 914 km
15 900 €
178 €/month
BMW 530
2017, 205 500 km
15 900 €
189 €/month