BMW 330
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2013 · Germany | ||||||
| Mileage | 276 647 km | ||||||
| Body type | 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 190 kW N57D30A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA3L310X0F993358 | ||||||
| Reg. nr. | 507TWX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors: folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column
- Steering wheel: leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Rear window sunshade
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Müüa hästi hoitud ja regulaarselt hooldatud BMW F31. Hooldused on tehtud iga 15000 km tagant. Kett on vahetatud 218000 km pealt. vahetatud on esimesed ja tagumised piduriklotsid ja kettad, vasakpoolne tagumine puks ning tehtud ka piduriõli vahetus. Olemas on ka arved.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 190 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 142 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4624 mm |
| Width: | 1811 mm |
| Height: | 1429 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1750 kg |
| Technical max. mass: | 2225 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Tõsise huvi korral kirjutada postkasti. Niisama pakkujatel palun mitte tülitada. Vahetust ei soovi.Motor vehicle tax
Annual tax: 143 €
Registration fee: 473 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
BMW 330
2013, 335 000 km
9000 €
110 €/month
Audi A6 Allroad
2014, 279 000 km
12 499 €
152 €/month
Mercedes-Benz GLA 220
2014, 168 000 km
12 500 €
152 €/month
Mercedes-Benz CLS 350
2013, 250 000 km
12 500 €
152 €/month
BMW 740
2011, 360 000 km
12 500 €
152 €/month
Mitsubishi ASX
2015, 152 000 km
12 500 €
147 €/month