Mercedes-Benz E 300
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2013 · Germany | ||||||
| Mileage | 520 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 170 kW 642852 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2120271A809850 | ||||||
| Reg. nr. | 175LRW | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Cooled glovebox: front, in the center
- 12V power outlet: 2 tk
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Automatic parking function
- Climate control: 4 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: three-way, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Comfort seats: front
- Front armrest: with storage compartment, with cooling
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Rear window sunshade: electric
- Door window sunshades
- Door interior lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Under-seat drawers
- Trunk mat: textile
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: light
- Nahkpolster: white
Multimedia
- Stereo
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 170 kW |
| City fuel cons.: | 9 l/100 km |
| Highway: | 7 l/100 km |
| Average: | 8 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 80 l |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4985 mm |
| Width: | 1873 mm |
| Height: | 1490 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1885 kg |
| Technical max. mass: | 2440 kg |
| Load bearing capacity: | 555 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2874 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa heas korras ilus sõiduauto
Auto heas korras, hooldatud. Mootor vahetatud, läbisõit 130 000km. Hooldusajalugu kontrollitav.
Motor vehicle tax
Annual tax: 176 €
Registration fee: 554 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.