Volkswagen Amarok
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 313 600 km Service Book |
||||||
| Body type | 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 132 kW CSHA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WV1ZZZ2HZEH013530 | ||||||
| Reg. nr. | 736DPW | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Dash camera
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats
- Under-seat drawers
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Android Auto
- Navigation system
- Stereo: usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Side steps
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 9.1 l/100 km |
| Highway: | 7.1 l/100 km |
| Average: | 7.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 206 g/km |
| Maximum speed: | 179 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5181 mm |
| Width: | 1954 mm |
| Height: | 1834 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2201 kg |
| Technical max. mass: | 3040 kg |
| Load bearing capacity: | 839 kg |
| Weight of road train: | 5950 kg |
| Max braked trailer weight: | 3200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3095 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hooldused tehtud!
2024 suur hooldus koos rihmavahetusega Reval Autos ja turbo vahetus. Paigaldatud tagumise istme taha võimendiga bassikõlar ja ülejäänud kõlarid vahetatud kvaliteetsete vastu. Android süsteem koos tagurduskaameraga.
Korralik, mugav ja väga hästi hoitud tööauto. Veermik korralik, pidurid ja vedrud-amordid uued. KM ei ole eraldatav. Veebruaris tehtud hooldus ja märtsis läbis ülevaatuse vigadeta!
N1 kategooria. Hind tehtud väga soodsaks.
Motor vehicle tax
Annual tax: 136 €
Registration fee: 686 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Ford Mondeo
2015, 176 300 km
10 700 €
126 €/month
Ford Edge
2016, 192 000 km
10 900 €
128 €/month
Kia Sorento
2013, 205 600 km
10 950 €
133 €/month
Audi A6 Allroad
2012, 253 000 km
10 990 €
134 €/month
Volkswagen CC
2014, 267 500 km
11 500 €
140 €/month
Volkswagen Passat
2015, 265 200 km
11 699 €
131 €/month