Porsche Cayenne Turbo
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2018 | ||||||
| Mileage | 136 135 km Service Book |
||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 4.0, 404 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WP1ZZZ9YZKDA91725 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front, rear
- Seat heaters
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, mp3 mängija
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 4.0 l |
| Cubic capacity: | 3996 cm³ |
| Power: | 404 kW |
| City fuel cons.: | 16.2 l/100 km |
| Highway: | 9.3 l/100 km |
| Average: | 11.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 267 g/km |
| Maximum speed: | 286 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4926 mm |
| Width: | 1983 mm |
| Height: | 1702 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2250 kg |
| Technical max. mass: | 2935 kg |
| Load bearing capacity: | 685 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2895 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hinnale lisandub omanikuvahetus 99 eurot ja registreerimistasu.Lisagarantii võimalus 1 aasta 659 EUR
Autole teostatud tehniline kontroll ning müügieelne ettevalmistus.
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 905 €
Registration fee: 3908 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Porsche Cayenne
2018, 132 511 km
42 000 €
450 €/month
Porsche Cayenne
2018, 132 727 km
43 900 €
502 €/month
Porsche Cayenne
1, 135 570 km
53 586 €
Porsche Cayenne
136 000 km
53 999 €
619 €/month
Porsche Cayenne
2019, 70 810 km
54 534 €
624 €/month
Porsche Cayenne
2018, 53 800 km
59 272 €
678 €/month