Škoda Kodiaq Sportline FL
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 74 778 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 01.03.2027, kuni 150 000 km | ||||||
| VIN | TMBJJ9NS9N8509061 | ||||||
| Reg. nr. | 042JNX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Daytime running lights: led
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Includes winter tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- Elektrilise lukustussüsteemiga haagisekonks
- Võrkvahesein pagasiruumi ja salongi vahel
- Automaatselt tumenev salongipeegel koos USB-C liidesega laekonsoolis
- Lisagarantii: 50 000 km
- El. seadistatavad esiistmed, mälufunktsiooniga, ilma sahtlita kõrvalistuja istme all
- Mootori ja käigukasti kaitse
- Kolmetsooniline automaatne kliimaseade, eraldi seadistatav juhile ja kaassõitjale
- Kaugjuhtimisega seisuküte
- diiselmootoritel välistab standardist elektrilise lisasoojenduse
- Soojendusega esiklaas
- Adaptiivne kiirushoidik koos kiirusepiirangu seadmise võimalusega
- Bluetooth käed-vabad telefonisüsteem koos telefonilaekaga keskkonsoolis (ühendus välisantenniga), juhtmeta laadimise funktsioon
- Täiendava mürasummutusega esimesed külgaknad + tumedaks toonitud klaasid taga, alates B-piilarist
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.5 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 146 g/km |
| Maximum speed: | 204 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4748 mm |
| Width: | 1882 mm |
| Height: | 1678 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1816 kg |
| Technical max. mass: | 2360 kg |
| Load bearing capacity: | 544 kg |
| Weight of road train: | 4360 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
6 Kuud tasuta kasko
6 Kuud tasuta kasko;Tehasegarantii 03.2027 või 150000 km
Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 281 €
Registration fee: 1187 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz T 180
2024, 69 000 km
27 900 €
300 €/month
Škoda Superb
2023, 71 850 km
29 300 €
315 €/month
Volkswagen Arteon
2022, 102 171 km
29 490 €
317 €/month
Mercedes-Benz GLB 180
2021, 44 000 km
29 990 €
342 €/month
Volkswagen Arteon
2023, 64 000 km
30 000 €
320 €/month
Škoda Karoq
2023, 52 920 km
31 900 €
343 €/month