Škoda Superb AMBITION HB
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 232 854 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMB1BCNP1H7552583 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- SunSet: tumedaks toonitud klaasid taga, alates B-piilarist
- Raskete teeolude pakett: mootori ja käigukasti kaitse (plastist)
- 5-kohaline N1 tüübikinnitusega sõiduk
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1395 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.3 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 117 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4861 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1483 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1489 kg |
| Technical max. mass: | 1970 kg |
| Load bearing capacity: | 481 kg |
| Weight of road train: | 3606 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 710 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
KomisjonimüükSÕIDUK ON UUENA OSTETUD EESTIST.
HOOLDUSED TEHTUD AMETLIKUS ESINDUSES.
Sõiduk SKODA SUPERB (241BTN) on osalenud kindlustusjuhtumites.
Motor vehicle tax
Annual tax: 99 €
Registration fee: 366 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Superb
2016, 265 000 km
9200 €
108 €/month
Toyota Corolla
2017, 217 000 km
8790 €
103 €/month
Nissan Qashqai
2016, 225 000 km
8900 €
106 €/month
Nissan Qashqai
2016, 158 160 km
8900 €
106 €/month
Renault Megane
2018, 206 160 km
8990 €
107 €/month
Volkswagen Passat
2015, 277 240 km
9100 €
108 €/month