Volkswagen T-Cross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 165 390 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4/5 ust, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 85 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVGZZZC1ZLY090267 | ||||||
| Reg. nr. | 854GBS | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Käigukastid
- Automaatkäigukast
Turva- ja ohutusvarustus
- Elektromehaaniline roolivõimendi
- ABS pidurid
- ESP stabiilsuskontroll
- ESC stabiilsuskontroll
- EDS/ADR veojõukontroll
- Lisapidurituli
- 3-punkti turvavööd tagaistmetel
- Kesklukustus puldiga
- Vihmasensor
- Immobilizer
- start blocker
- isofix mounts
Mugavusvarustus
- Püsikiiruse hoidja eessõitjaga distantsi jälgiv
- Lähiümbruse jälgimissüsteem "Front Assist"
- Ümberreastumisabiline „Side Assist“
- Reahoidmisabiline „Lane Assist“
- Parkimisandurid ees ja taga
- Start-Stop system
- Topsihoidjad
- Elektrilised akende tõstukid ees ja taga
- Toonitud klaasid
- Tagaklaasi soojendus
- Jalamatid kummist
- Elektrilised välispeeglid
- Konditsioneer
Rehvid ja veljed
- Kokkupandav varuratas
Audio, video, kommunikatsioon
- Raadio
- Puutetundlik ekraan
- Bluetooth liides
- Mobiiltelefoni liides
Istmed
- Tekstiilpolster
- Istmesoojendused ees
Muu varustus
- Katusereelingud
- Pagasikate
- Porikummid
- Hooldusraamat
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| CO₂ emission: | 142 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4108 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1559 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1275 kg |
| Technical max. mass: | 1760 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Weight of road train: | 2860 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 630 kg |
| Wheelbase: | 2551 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 119 €
Registration fee: 501 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen T-Cross
2020, 170 488 km
15 399 €
173 €/month
Opel Grandland X
2018, 190 701 km
9980 €
118 €/month
Kia Rio
2022, 174 397 km
10 900 €
122 €/month
Renault Captur
2018, 114 690 km
10 990 €
127 €/month
Citroën C3 Aircross
2019, 88 103 km
10 999 €
127 €/month
Renault Kadjar
2018, 97 000 km
11 500 €
133 €/month