Toyota Auris Touring Sports Active Style Facelift
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 112 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 82 kW D-4D | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1ZB3JE40E014360 | ||||||
| Reg. nr. | 288BVL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 220V power outlet
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever
- Dashboard: contrast stitching
- Center console
- Headliner
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- Toyota orig. tuulesuunajad
- Piirkiiruse piiraja
- Topeltpõhjaga pagasiruum
- Toyota "Power Heater" lisasoojendus
- Põhjamaade pakett
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 82 kW |
| City fuel cons.: | 5.1 l/100 km |
| Highway: | 3.8 l/100 km |
| Average: | 4.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 110 g/km |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4595 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1485 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1525 kg |
| Technical max. mass: | 1890 kg |
| Load bearing capacity: | 365 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Ostetud uuena Eestist!
Vastupidav, mahukas, väga madalate ülevalpidamiskuludega ja tasemel sõiduomadustega keskklassi auto.Mudeliuuenduse (ehk facelift'i) käigus kasutatud on uuemaid tehnoloogilisi lahendusi ning veelgi parandatud töökindlust. Uus 1.6 D-4D diiselmootor on väga ökonoomne.
Konkreetsel autol on Active Style varustustase, mis sisaldab mh: täisautomaatne kliimaseade, Full LED esituled (95% Auristest on halogeentuledega, mis on väga kasina valgustugevusega), Alcantara + tekstiil istmed (comfort istmed), püsikiirusehoidja, piirkiiruse piiraja, parkimiskaamera, 4x el. aknad, el. külgepeeglid (soojendusega ja kokkuklapitavad), vihmasensor, isetumenev tagasivaatepeegel, multifuntksionaalne nahkrool, 17" Active Style valuveljed (kahe tooniga), väga ilus Falcon Grey Metallic värv + põhjamaade pakett (Toyota Power Heater jms).
Auto on ostetud uuena Eestist Toyota margiesindusest (Elke Auto) ja kõik hooldused on tehtud korrektselt ametlikus margiesinduses vastavalt hooldusgraafikule (Elke Auto). Järgmise korralise hoolduseni on ca 8000 km.
NB! Tegemist ei ole müügi eesmärgil Eestisse toodud kahtlase hooldusajalooga importautoga, mille tegelik hooldusajalugu ja läbisõit ei ole kuidagi kontrollitavad!
Liisinguleping pangaga on lõpetatud - võimalik on mugav omanikuvahetus uue omaniku nimele Transpordiameti e-teeninduses.
Autoga tulevad kaasa võtmed/puldid, hooldusdokumendid, kummimatid sügis-talvehooajaks jms.
Hind sisaldab registreerimistasu ja aastamaksu (kokku ca 400 eur).
Tõeliselt mugav, töökindel ja eriti madalate ülevalpidamiskuludega auto :)
Motor vehicle tax
Annual tax: 82 €
Registration fee: 381 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Auris Touring Sports
2015, 158 800 km
8750 €
104 €/month
Ford Transit Connect
2018, 156 000 km
9950 €
118 €/month
Volkswagen Caddy
2017, 153 202 km
9990 €
112 €/month
Opel Insignia
2017, 118 000 km
10 500 €
120 €/month
Ford Transit Connect
2017, 141 000 km
10 500 €
112 €/month
MINI Clubman
2016, 96 123 km
11 509 €
133 €/month