Škoda Yeti
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 19 700 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 81 kW CYV | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJF65L8H6039453 | ||||||
| Reg. nr. | 989MRG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2028 | ||||||
Seller: Aidar
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| Average: | 5.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 128 g/km |
| Maximum speed: | 179 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4222 mm |
| Width: | 1793 mm |
| Height: | 1691 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1391 kg |
| Technical max. mass: | 1885 kg |
| Load bearing capacity: | 494 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 670 kg |
| Wheelbase: | 2576 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Enamuse ajadt garaazis seisnud auto.Motor vehicle tax
Annual tax: 128 €
Registration fee: 426 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mitsubishi ASX
2017, 114 058 km
13 299 €
153 €/month
Toyota C-HR
2018, 53 000 km
13 800 €
147 €/month
Volkswagen Tiguan
2016, 204 536 km
13 890 €
163 €/month
Nissan Qashqai
2019, 119 000 km
13 990 €
159 €/month
Kia Sportage
2018, 159 592 km
14 599 €
163 €/month
Volkswagen Tiguan
2017, 191 867 km
14 699 €
165 €/month