Mercedes-Benz GLA 220 CDI 4MATIC
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2014 · Sweden | ||||||
| Mileage | 168 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.1, 125 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WDC1569051J008466 | ||||||
| Reg. nr. | 161BYY | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display
- Hands-free system
- Trip computer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.1 l |
| Cubic capacity: | 2143 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 132 g/km |
| Maximum speed: | 215 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4431 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1474 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1595 kg |
| Technical max. mass: | 2075 kg |
| Load bearing capacity: | 480 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2699 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Äsja tehtud ülevaatus, hooldus.Motor vehicle tax
Annual tax: 120 €
Registration fee: 367 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Mercedes-Benz GLA 220
2015, 161 130 km
15 799 €
186 €/month
Mercedes-Benz GLA 220
2017, 214 399 km
16 099 €
180 €/month
BMW 220
2015, 164 352 km
11 380 €
135 €/month
Land Rover Discovery Sport
2016, 172 000 km
11 490 €
136 €/month
Honda CR-V
2015, 250 000 km
11 499 €
136 €/month
Honda CR-V
2013, 227 000 km
11 499 €
140 €/month