Nissan Qashqai
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2013 · Estonia | ||||||
| Mileage | 215 900 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 86 kW HR16 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SJNFAAJ10U2690356 | ||||||
| Reg. nr. | 439BJH | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Parking camera: rear
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Central locking: with remote
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: usb port
- Speakers
- CD player
- DVD player
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 86 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 139 g/km |
| Maximum speed: | 181 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4330 mm |
| Width: | 1783 mm |
| Height: | 1606 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1419 kg |
| Technical max. mass: | 1830 kg |
| Load bearing capacity: | 411 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 685 kg |
| Wheelbase: | 2630 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 107 €
Registration fee: 355 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Nissan Qashqai
2008, 290 000 km
4500 €
55 €/month
Nissan Qashqai
2015, 189 614 km
10 599 €
125 €/month
Nissan Qashqai
2014, 246 800 km
11 999 €
146 €/month
Nissan Qashqai
2019, 126 000 km
14 690 €
167 €/month
Nissan Qashqai
2020, 182 069 km
15 099 €
168 €/month
Nissan Qashqai
2020, 158 418 km
15 099 €
168 €/month