Honda Civic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2016 | ||||||
| Mileage | 227 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 104 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SHHFK2730FU502282 | ||||||
| Vehicle inspection | 07.12.2026 | ||||||
Equipment
- Service history
- 2x keys
- Two sets of tires
- Rear parking camera
- Vehicle Stability Assist (VSA)
- Cruise control with speed limiter
- Heated seats (front)
- Manual height adjustment for driver's seat
- ISOFIX-kiinnityspisteet (reunimmaiset takaistuimet)
- Rain sensor for windshield wipers
- Hill Start Assist (HSA)
- Sähköisesti korin myötäisiksi taittuvat sivupeilit
- Electric windows (front and rear)
- Steering wheel height and reach adjustment
- ECON -avustinjärjestelmä
- Bluetooth® Hands Free -puhelinjärjestelmä
- LED daytime running lights
- Electrically adjustable and heated side mirrors
- Kauko-ohjattava keskuslukitus, kaksi taittuvaa avainta
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 104 kW |
| City fuel cons.: | 7.8 l/100 km |
| Highway: | 5.5 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.4 s |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4590 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1359 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 171 €
Registration fee: 624 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Golf
2015, 176 000 km
8990 €
106 €/month
Toyota Auris
2016, 168 899 km
9360 €
111 €/month
Kia cee'd / Ceed
2016, 148 496 km
9500 €
109 €/month
Volkswagen Golf
2018, 216 709 km
9899 €
110 €/month
Renault Kadjar
2017, 138 000 km
9900 €
113 €/month
Honda HR-V
2015, 281 000 km
9999 €
118 €/month